Duygusal Beslenme Nedir?

Duygusal beslenme; kişinin stres, üzüntü, sevinç ve acı gibi durumlarda yeme içme gibi alışkanlıkların düzene girmesini sağlayan sağlıklı beslenme türüdür.

Duygusal beslenme oldukça önemlidir. Kişinin kilo kaybı veya kilo sorunu ile baş etmesi hatta sağlıklı kalması için duygusal beslenmeye ihtiyacı vardır. Duygu yükünün ne olduğu, hastalığının olup olmadığı, metebolizma ve vücut kitlesi gibi faktörler baz alınarak kişinin analizi yapılıp, kişiye göre duygusal beslenme uygulanması gerekir.

Duygu kişinin en etkin hissiyatından biri olduğu için kişinin zayıflamasına ve sağlığını kaybetmesine sebep olur. Bazen kişinin mutlu olduğu zamanlarda çok yemek yeme isteğine bağlı kilo alma sorunları da kişiyi duygusal beslenmeye yönlendirmektedir.

Duygusal beslenme bir uzman tarafından kişiye göre analiz edilerek hazırlanan diyetir. Bu nedenle kişinin duygusuna bağlı olarak uzman desteğine başvurup kendisine uygun beslenme alışkanlığı edinilebilir. Duygusal beslenme konusunda bizimle iletişime geçerek size uygun beslenme düzenine birlikte karar verebiliriz.